#tipy

Chryzantémy – nádherné květy i na konci podzimu

19. 09. 2019

Rozkvetlé chryzantémy dokážou zaujmout opravdu každého. Jejich barvené květy vypadají krásně na velkých plochách a na zahradách. Velkou radost nám ale udělají i v menším množství v truhlících a květináčích. Stále častěji jsou označovány jako symbol podzimu.

Jak o tuto okrasnou rostlinu pečovat, která země je má na cestovním pasu a že existují i jedlé chryzantémy, vám prozradíme v tomto článku.

Odkud chryzantémy pochází?

Chryzantémy pochází z Asie. V Číně a Japonsku se pěstují už více než 1500 let. Právě z Japonska se první chryzantémy dostaly i do Evropy – dovezeny sem byly už v 17. století. U nás se chryzantémy pěstují především jako zahradní a balkónové rostliny. Existují tisíce druhů v různých barevných odstínech – až na modrou.

Kdy chryzantémy kvetou?

Chryzantémy jsou barevnou ozdobou podzimu. Kvetou v době, kdy spousta jiných květin uvadá. Kvést začínají až v pozdním létě nebo na podzim v období mezi srpnem a říjnem v závislosti na druhu chryzantémy.

Jednu věc však mají všechny chryzantémy společnou – kvetou velice dlouho, částečně až do listopadu. Chcete-li se na podzim vyhnout posmutnělé zahradě bez barev, chryzantémy jsou ideální volbou.

Chryzantémy jsou navíc obzvlášť silné a odolají i proměnlivému podzimnímu počasí. Přeháňky, vítr nebo lehký přízemní mrazík snášejí dobře.

Kde se bude chryzantémám nejvíce dařit?

Jelikož vykvétají relativně pozdě, vystačí si jen s trochou slunečního světla. Bohatě jim stačí tři až čtyři hodiny denně. V závislosti na druhu chryzantémy je ideální buď slunné, nebo polostinné místo.

Jak o chryzantémy pečovat?

Chryzantémy potřebují hodně živin – půda by proto měla být bohatá na humus a dobře nakypřená. Pravidelně ji hnojte a zásobujte čerstvým kompostem.

Zalévejte je tak, aby se nepřemokřily. Chryzantémám totiž mokré „nohy“ nesvědčí.

Když květy odkvetou, stačí je trochu zastřihnout. Výhony by se měly řezat až před vypuknutím zimy, aby mohly rostlině v následujícím roce vyrůst nové.

Když květy mluví – co chryzantémy znamenají?

Chryzantémy jsou známé a oblíbené po celém světě. Květy chryzantém jsou používány jako symbol štěstí, věrnosti, čestnosti a přátelství. Ale pozor, bílé chryzantémy jsou znakem smutku a smrti. Často se pokládají na hroby ve formě řezaných květin nebo vázaných kytic.

Chryzantémy – císařské květiny z Asie

alternativní text

Obzvlášť velké oblibě a úctě se chryzantémy těší v Asii. Obecně je tam tato květina považována za symbol štěstí a zdraví. Zejména v Japonsku má chryzantéma velký význam: podzimní chryzantémy představují nesmrtelnost a dokonalost, protože kvetou v době, kdy ostatní květiny uvadají.

Pečeť japonského císaře tvoří chryzantéma s 16 okvětními lístky. Proto se japonskému císařskému trůnu často říká i „chryzantémový trůn“. Císařská chryzantéma zdobí i japonské cestovní pasy.

Chryzantémový čaj

alternativní text

Věděli jste, že existuje i čaj z chryzantémy? K jeho výrobě se používá jeden určitý druh bílé chryzantémy z oblasti delty řeky Jang-c’-ťiang v Číně, kde patří k těm vůbec nejvyhledávanějším léčivým bylinám.

Chryzantémovému čaji se přisuzují léčivé účinky: má prý mírnit horečku a nachlazení a vést k dlouhému životu. Chuť čaje je nasládlá a lehce hořká.

Pozor: U nás jedlé chryzantémy běžně dostupné nejsou!


Všechny články