#navody

Návod - Montáž koupelnové police

Vyměnit v koupelně umyvadlo je snadné, většinou vám k tomu stačí jen aku šroubovák. Poradíme vám, jak umyvadlo vylepšit o vestavěný koupelnový nábytek a oživit tak vaši koupelnu novým prvkem.

Kombinace umyvadlové desky a polic z přírodního dřeva není jen hezká na pohled, ale nabízí také dostatek přehledného úložného prostoru. Rozměrově je zcela variabilní, takže uplatnění najde v koupelně jakékoliv velikosti.

Potřebný materiál

Důležité nářadí:

 • Aku šroubovák / aku vrtačka
 • Pásová bruska
 • Brusný blok pro ruční broušení
 • Brusný papír
 • Vodováha
 • Skládací metr
 • Štětec

Potřebný materiál:

 • Dřevěná deska z masivu
 • Konzole
 • Umyvadlo
 • Vodovodní baterie
 • Designový sifon

1, Příprava dřevěné desky

Přímočarou nebo kapovací pilou zkraťte desku na potřebnou délku. Nebo to za vás můžeme udělat už při nákupu desky v našem odborném centru BAUHAUS.

Poté je třeba dřevo obrousit pomocí pásové brusky a brusného papíru. Pro perfektně hladký povrch je nutné postupně použít více stupňů zrnitosti papíru, od hrubého po jemný.

Mezi broušením natřete desku lazurou ve vybrané barvě a nakonec ji přelakujte voděodolným čirým lakem.

Důležité: Lazuru i finální lak nanášejte vždy po směru vláken dřeva.

2, Montáž vodovodní baterie

Baterii na umyvadlo upevněte ještě předtím, než ho zavěsíte. Půjde vám to totiž mnohem lépe, dokud je umyvadlo ze všech stran přístupné.

Vývody teplé a studené vody jednoduše protáhněte příslušnými otvory v umyvadle, obě podložky nasaďte na závitové tyče a matice na závitových tyčích pevně utáhněte.

K montáži odtokového ventilu je nutné nasadit na vrchní část ventilu těsnění, protáhnout jej shora odtokovým otvorem, navléknout další těsnění a až poté přišroubovat spodní část ventilu.

Táhlo pro ovládání odtokového ventilu protáhněte otvorem v baterii a připravte pro spojení s protikusem u odtoku.

3, Přesné umístění umyvadla / Zaměření umístění umyvadla

Pomocí vodováhy a skládacího metru vyznačte místa, kde bude umyvadlo na stěně upevněno. K vyznačení na obkladech se skvěle hodí krepová lepicí páska. Dobře se na ni maluje tužkou a při počátcích vrtání vám bude vrták lépe držet na značce.

Nezáleží, zda se jedná o výměnu umyvadla nebo instalaci nového. V obou případech je nutné přesné vyměření a vyvrtání potřebných otvorů do stěny. Vyměření stěny pro umístění umyvadla je proto vhodné provádět ve dvou – jeden drží umyvadlo a druhý ze spodní strany na stěně vyznačí místa pro vyvrtání otvorů.

4, Než se umyvadlo připevní

Při montáži umyvadla postupujte stejně jako u konzolí – nejprve vyvrtejte otvory a hmoždinky do nich opatrně zatlačte. Do hmoždinek poté zašroubujte kombinované šrouby, dokud ve stěně nebudou pevně držet.

Během celé montáže nezapomeňte uzavřít hlavní vodovodní ventil nebo vedlejší určený pouze pro koupelnu.

Jsou-li přívody teplé a studené vody opatřeny záslepkami, nahraďte je dvěma rohovými ventily. Nezapomeňte jejich závity nejdříve obalit teflonovou páskou nebo instalatérským konopím, aby spoje dokonale těsnily.

5, Připevnění konzolí

Nosným prvkem obou dřevěných desek jsou klasické policové konzole. Při zaměřování výšky instalace konzolí pamatujte na sílu desky, která se po instalaci musí vejít po umyvadlo.

Otvory k jejich upevnění vyvrtejte vrtačkou bez příklepu a vložte do nich hmoždinky.

K samotnému připevnění konzolí budete potřebovat jen aku šroubovák a vruty v patřičné velikosti.

6, Instalace umyvadla

Připevnění umyvadla na kombinované šrouby je opět lepší dělat ve dvou. Na šrouby nasaďte plastové podložky a matice a vše pevně utáhněte klíčem.

Pomocí vodováhy zkontrolujte, že je umyvadlo na stěně umístěno rovně. Pokud je to nutné, srovnejte jej.

7, Připojení odtoku a vody

Nasaďte kryt na sifon a připevněte k němu táhlo pro ovládání odtoku.

Koncovou část odpadní trubky s rozetou vsuňte skrz gumovou manžetu asi 5 cm hluboko do odtoku ve stěně a dotáhněte šroubové spojení. Na druhé straně odpadní trubky nasaďte těsnění a přišroubujte ji k sifonu u umyvadla.

Poté k baterii připojte tlakové hadice se studenou a teplou vodou. Je dobré dbát na to aby hadice nebyly příliš dlouhé, bude se nimi lépe pracovat a nebudou překážet při instalaci policové desky pod umyvadlo. Přes spojovací článek propojte obě ovládací táhla odtoku. Stisknutím a uvolněním vyzkoušejte, zda vše funguje a odtok při uzavření dokonale těsní.

8, Upevnění polic a vyříznutí otvorů pro sifon a vodovodních přívodů

Instalaci desek na konzole započněte odshora, první deskou.

Do horní desky je nutné nejprve vyříznout otvor pro sifon a přívodní hadice pro teplou a studenou vodu. Při vyměřování otvoru je vhodné aby byl otvor minimálně od 10 mm širší než je šířka odpadního sifonu. Kvůli zaoblení výřezu se vám bude nejlépe pracovat s přímočarou pilou.

Nově vzniklé hrany opět zabruste a natřete lazurou. Ke stěně se nejdříve připevní umyvadlo, připevnění horní desky nechejte až na konec montáže.

Polici položte na konzole a ze spodní strany přišroubujte, aby se nemohla překlopit. Následně upevněte i spodní desku ke konzoli.

9, Poslední úpravy

Spáru mezi deskou a stěnou ještě shora utěsněte sanitárním silikonem a máte hotovo!

Tip na čisté spáry: Požadovanou šířku spáry vymezte nalepením krepové lepicí pásky na polici i stěnu. Získáte tak ideální rovinu spáry. Po aplikaci silikonu jej pokropte směsí vody a čisticího prostředku a vyhlaďte spárovou špachtlí. Krepovou lepicí pásku nezapomeňte odstranit ještě před ztuhnutím silikonu.


Všechny články