#podlahovekrytiny

Návod na položení laminátové podlahy

Podlahovou krytinu dnes zvládne položit každý. Díky chytrému clic-systému je totiž pokládka velmi jednoduchá. Především laminátové podlahy s tímto systémem jsou široce rozšířeny. Stejným způsobem však lze pokládat například i parkety. Stačí si osvojit několik našich doporučení, díky kterým pro vás bude položení nové podlahy snadné a rychlé.

Potřebné nářadí:

 • Vodováha, pravítko a truhlářský úhelník
 • Skládací nebo svinovací metr
 • Přímočará pila nebo řezačka laminátu
 • Popř. multifunkční stroj s pilovým listem/japonskou pilkou (list bez zadní strany)
 • Aku šroubovák s forstnerovým vrtákem
 • Podlahovou škrabku pro odstranění zbytků staré podlahové krytiny a lepidel
 • Kladivo
 • Popř. příklepová lišta a dorážecí hák
 • Klíny Tužka a zalamovací nůž

Co nesmí chybět

 • Parotěsná zábrana pro podlahy
 • Lepicí páska
 • Kročejová izolace (pokud už není součástí laminátových prken)
 • Soklové lišty s montážními svorkami
 • Přechodové lišty
 • Rozety, krytky atd. pro radiátorové trubky

Časová náročnost: asi 25 minut na 1 m² plochy

Rezerva: Při nákupu vezměte o 10 % laminátových desek více, než je rozloha místnosti. Bude se hodit při prořezech nebo pro zamezení použití příliš krátkých kousků. Odřezek o délce menší než 30 cm byste při pokládce již neměli používat.

1. Aklimatizace materiálu

Před rozbalením položte laminátové desky na 48 hodin do středu místnosti, ve které je budete pokládat. Materiál se tak aklimatizuje a vstřebá teplotu a vlhkost vzduchu v místnosti.

2. Příprava podkladu

Laminátová podlaha se musí pokládat pouze na perfektně stabilní, čistou a rovnou plochu. Starý koberec a zbytky lepidla je třeba beze zbytku odstranit. Než s pokládkou začnete, ujistěte se, že podlaha je opravdu bezvadně rovná. Na pomoc si vezměte pravítko, vodováhu a skládací metr. Akceptovatelné jsou maximálně tři milimetry výškového rozdílu na jeden metr plochy.

3. Parozábrana

Pokládáte-li novou laminátovou podlahu na beton, je třeba nejdříve použít PE fólii neboli parozábranu, která slouží jako ochrana proti vlhkosti. Pásy by se měly překrývat asi o 20 cm a na okrajích sahat do výšky 10 cm. Jednotlivé pásy mezi sebou spojte lepicí páskou.

Při pokládce na dřevěné podlahy (např. dřevotříska) není PE fólie, parozábrana potřeba.

4. Kročejová izolace

Pokud jste pořídili laminátové desky bez kročejové izolace, je třeba ji na podlahu rozložit ještě před položením desek.

Postupujte podle návodu a okraje jednotlivých pásů izolace mezi sebou spojte lepicí páskou. Mnoho kročejových izolací má v sobě parotěsnou zábranu už zabudovanou – v takovém případě není samostatná PE fólie potřeba.

5. Pokládka laminátových prken

Při pokládce laminátové podlahy je vhodné začít v rohu místnosti – v ideálním případě rovnoběžně s oknem a postupovat zleva doprava. Laminátová prkna se pokládají stejně jako plovoucí podlaha bez lepení k podkladu. Po obvodu místnosti je třeba ponechat 10–15 mm mezeru takzvanou dilatační spáru, kterou vytvoříte pomocí klínů. Vždy je nutné znát rozměry okrajových lišt, aby dilatační spáru zakryly.

Jednotlivé desky se jednoduše napojí po podélné straně a poté se na úzké čelní straně zaklapnou do sebe.

6. Úprava prken do krajů místností

Zatímco dřevěné parkety se nejlépe řežou kapovací pilou, v případě laminátových desek je vhodnější použít speciální řezačku laminátu, která desku bez prachu a hluku zakrátí.

Druhou možností je použití přímočaré pily bez kyvadlového zdvihu s pilovým listem na laminát. Vždy použijte řádně naostřený nebo nový pilový list. Zabráníte tak otřepům nebo štípání povrchu podlahy při řezání. Odřezek prkna pak použijte jako první díl následující řady.

7. Zasazení prken

Pokud do sebe prkna nechtějí zapadnout, můžete si pomoci příklepovou lištou a dorážecím hákem (zejména u dřevěných parket se často stává, že některé kusy nemají čistě vyfrézované zámky).

Abyste prkno nepoškodili, slouží příklepová lišta jako nárazová plocha kladiva. K zacvaknutí posledního prkna do zámku se používá dorážecí hák.

8. Vyřezání otvorů pro radiátory

Pokud vedou z podlahy trubky od radiátoru, je třeba do laminátového prkna vyřezat otvory.

Změřte vzdálenost mezi středem trubky a stěnou, přeneste ji na prkno a v daném místě udělejte čáru tužkou. Položte prkno těsně před trubky, a i jejich polohu na něj přeneste.

9. Umístění k radiátoru

Nyní prkno provrtejte forstnerovým vrtákem. Poté je rozdělte podél přímky vyznačené tužkou. Větší kus položte před topení a menší kousek s trochou lepidla dosaďte ze strany od stěny. Lepidlo nanášejte v tenké vrstvě na hranu řezu.

Vyvrtané otvory zakryjte radiátorovou rozetou.

10. Zárubně dveří

Je-li zárubeň dveří příliš nízko, jednoduše ji zkraťte pomocí multifunkčního stroje také známého jako oscilační fréza nebo multi – cutter s pilovým listem. K zárubni přiložte příslušný laminátový díl a v jeho výšce zárubeň dveří odřízněte.

Abyste prkno nepoškodili, slouží příklepová lišta jako nárazová plocha kladiva. K zacvaknutí posledního prkna do zámku se používá dorážecí hák.

11. Odstranění přečnívající fólie

Když máte položené poslední prkno, odstraňte klíny a pomocí zalamovacího nože zkraťte přečnívající fólii u stěny nad novou podlahou.

Abyste prkno nepoškodili, slouží příklepová lišta jako nárazová plocha kladiva. K zacvaknutí posledního prkna do zámku se používá dorážecí hák.

12. Soklové lišty

Zbývá nasadit soklové lišty. Vyberte takové, které se hodí k dekoru vaší nové podlahy.

Montážní svorky přišroubujte na stěnu těsně nad podlahou ve vzdálenosti asi 40 až 50 cm od sebe a lišty na ně nasaďte. V případě potřeby lze lišty zkrátit na požadovanou délku buď ruční, nebo přímočarou pilou.

Aktuální katalog podlahových krytin

Hledáte tu pravou podlahu pro váš domov? Prohlédněte si aktuální katalog podlahových krytin! Nabízíme laminátové podlahy, ceraminové podlahy, vinylové podlahy, bambusové podlahy, PVC podlahové krytiny, koberce na metráž, kusové koberce, pěnové podložky, venkovní rohožky a potřebné příslušenství.

 

Video instruktáž pokládky podlahy

Pokud preferujete video návody, pak se podívejte ná následující instruktáž pokládky plovoucí laminátové podlahy. Provedeme vás postupem od přípravy materiálu a podkladu, přes samotnou pokládku až po dokončovací práce


Všechny články