#navody

Návod na přestavbu stojícího WC na závěsné

Stojící WC toalety se závěsnou nádržkou z koupelen pomalu mizí. Při renovaci se většina lidí rozhoduje spíše pro závěsné WC. K realizaci takového řešení postačí i předstěnový modul.

Kdo se alespoň trochu vyzná v práci se sádrokartonem, nebude mít s instalací předstěny žádný problém. Předmontovaný a lehce nastavitelný předstěnový systém se našroubuje na stěnu, zaizoluje a po montáži sanitárního příslušenství obloží. Možností obložení je celá řada, nejčastěji se však používají keramické obklady.

Výhody instalace předstěnového WC systému

Proč při renovaci nebo stavbě raději volit předstěnové systémy? Odpověď je jednoduchá – instalace je snadná, celá konstrukce je pro instalaci připravena již výrobcem. K instalaci stačí základní nářadí.

Po zaklopení čelní stěny budí dojem jednoduchosti a kompaktnosti. Závěsná WC mísa umožňuje snazší úklid samotného WC. Rozvody odpadů a vody nemusíte složitě zasekávat do zdi, ale vše je jednoduše zakryto za sádrokartonovou desku, do které lze snadno zakomponovat revizní dvířka. Celková montáž se zpravidla obejde bez větších bouracích prací a s tím spojené prašnosti a množství nečistot.

Nevýhody instalace předstěnového WC systému

Předstěnová instalace zabere z podlahové plochy toalety trochu více místa – její hloubka se zpravidla pohybuje mezi 15 a 20 centimetry, ale v kompaktní podobě. Cena materiálu je sice vyšší, ale doba montáže a její náročnost je mnohem menší.

Jak přestavět stojící WC na závěsné

Potřebný materiál

 • WC předstěnový systém včetně nádržky a ovládacího tlačítka
 • Kolejnice, úhelník, šrouby atd.
 • Mazivo na těsnící kroužky kanalizačních HT trubek
 • Konopí nebo teflonová páska k utěsnění vodního potrubí
 • Ocelová flexi hadice
 • Zvukově izolační deska, popř. izolační materiál
 • Sanitární silikon
 • Stěrková hmota a stěrka
 • Obklady včetně nářadí potřebného k obložení

Nářadí

 • Vrtačka a vrták
 • Ruční pila, kleště a pilník
 • Očkový klíč a šroubovák
 • Vodováha, skládací metr a tužka

1. Demontáž starého WC

Ze všeho nejdřív zastavte přívod vody a staré WC včetně nádržky odmontujte.

Pokud máte toaletu s vodorovným odpadem, a ne svislým, bude výměna snadnější. Jinak byste museli v rámci renovace ještě pokládat dlažbu.

Pokud trvá montáž déle, nezapomeňte odpad zakrýt nebo ucpat ideálně mokrým hadrem a zagumičkovat igelitovým sáčkem, aby se z něj do místnosti nešířil zápach.

2. Montáž rámu

Předstěnový systém drží na podlaze a stěně pomocí stavitelného rámu. . Jeho umístění je třeba vyměřit opravdu pečlivě – na pomoc si vezměte vodováhu. Vše zakreslete, vyvrtejte otvory, vložte hmoždinky a předstěnový systém ke stěně přišroubujte.

Nádržka s příslušenstvím tvoří jednotný prvek, jehož umístění je regulovatelné. Instrukce k nastavení výšky nového WC najdete v montážním návodu předstěnového systému.

3. Příprava potrubí

Nyní je třeba připravit kanalizační HT trubky na odpadní vodu: měřte přesně, místo řezu si poznačte po celém obvodu a trubku uřízněte jemnozubou pilou.

Ostrou hranu trubky nakonec opatrně obruste pilníkem a lehce strhněte hrany pro snazší napasování trubek do sebe.

4. Konečná montáž

Podle předlohy vyřízněte krycí a zvukově izolační desku z impregnovaného sádrokartonu. Při montáži desky dávejte pozor – uzavírací ventil pro přítok vody by měl být přístupný přes servisní otvor u tlačítka.

Připevněte ovládací tlačítko a proveďte kontrolní spláchnutí, zda vše těsní jak má.

5. Obložení a finální úprava

Předstěnový systém nyní obložte sádrokartonem. K vyřezání potřebných otvorů a tvarů použijte přímočarou pilu.

K připevnění sádrokartonu na stěnu použijte rychlošrouby a akuvrtačku. Spoje a šrouby zatmelte voděodolnou stěrkovou hmotou.

6. Obložení předstěny

Volba obložení je zcela na vás. Nabízí se nepřeberné množství materiálů a dekorů. Většina lidí však při obložení toalety volí keramické obklady. Jsou pevné, dobře těsní a jsou jednoduché na údržbu.

Keramické obklady a jejich povrchové vlastnosti jsou ideální do prostor kde se běžně setkáváme s vodou. Další výhodou je jejich tvarová stálost a udržovaní. Obzvlášť vhodné jsou velkoformátové obklady s malým podílem spár.

7. Montáž nového WC

Nakonec na stěnu pomocí dvou matic přišroubuje novou závěsnou toaletní mísu. Pokud je vše těsné, zakryjte spáru mezi mísou a obkladem stěny kvalitním sanitárním silikonem.

Poté přimontujte sedátko, šrouby pevně utáhněte rukou.


Všechny články