#navody

Návod na stavbu sprchové zástěny

Udělejte si radost a odměňte se novou sprchovou zástěnou ve vaší koupelně. Montáž je snadná, rychlá a zvládnete ji i s běžným nářadím. Poradíme vám, na co si dát při montáži pozor a jak správně postupovat.

Potřebný materiál a nářadí

 • Krátká a dlouhá vodováha
 • Tužka
 • Detektor potrubí ve zdi
 • Vrtačka a vrták do zdiva
 • Gumová palička
 • Hmoždinky a vruty (pokud už nejsou součástí balení sprchové kabiny)
 • Šroubovák a/nebo aku šroubovák
 • Malířská krepová páska
 • Kartušová pistole
 • Sanitární silikon
 • Hladítko na spáry

Tipy:

 • Sprchovou zástěnu by měly instalovat vždy alespoň 2 osoby.
 • Skleněná stěna se nesmí dotýkat dlažby na podlaze – hrozí její prasknutí!
 • Pokud je to možné, při manipulaci se sklem a silikonem mějte vždy rukavice.
 • Podlahu nebo vanu před montáží zcela zakryjte.
 • Postupujte přesně podle montážního návodu výrobce.
Koupelna

 

1, Demontáž původní sprchové kabiny a kontrola obkladů

Nejprve je nutné demontovat starou kabinu nebo sprchovou zástěnu. Odstraňte zbytky silikonu a důkladně zkontrolujte sprchovou vaničku, především odtok a případné praskliny.

Ověřte, zda je stěna a obklad, ke které budete novou sprchovou zástěnu montovat, v pořádku. Gumovou paličkou opatrně poklepejte na obklady. Obzvlášť velkou pozornost je třeba věnovat obkladům, do kterých bude zabudována vodovodní baterie a závěsy sprchové stěny.

Ujistěte se, že na povrchu obkladů nejsou praskliny a že se pod nimi nenachází žádné dutiny. Pro správné ukotvení je velice důležité, aby stěna byla v pořádku – například bez zmíněných dutin pod obklady.

Demontáž původní sprchové kabiny a kontrola obkladů

 

2, Je stěna rovná, čistá a bez mastného povlaku?

Než se do montáže pustíte, ještě jednou pomocí dlouhé vodováhy zkontrolujte, zda je stěna, na kterou budete provádět kotvení, opravdu rovná. Jedinou možností, jak případnou nerovnost stěny vyrovnat, je úprava profilu v mezích, které umožňuje jeho konstrukce. Pokud by byla boční stěna byť jen lehce šikmá, nepůjdou sprchové dveře správně dovírat nebo se naopak budou otvírat samovolně.

Podklad musí být čistý a zbavený veškerých mastnot. Znovu zkontrolujte, jestli nedošlo k poškození vodovodních trubek a elektrického vedení a jestli jsou dodrženy minimální rozestupy od elektrických zásuvek a dalších elektrických zařízení.

Je stěna rovná?

3, Vyměřte místa pro vyvrtání otvorů

Profil sprchové zástěny přiložte s pomocí vodováhy ke zdi a místa pro vyvrtání otvorů si označte tužkou.

Dejte pozor, aby vyvrtaný otvor nevyšel na hranu obkladu. V takovém případě je možné profil otočit, dodržujte však značení na podlaze nebo sprchové vaničce.

Přesné vyměření je velmi důležité, věnujte mu proto dostatek času a pečlivě vše proměřte. I jeden špatně vyvrtaný otvor kazí celkový dojem, a navíc může následně ovlivnit celou montáž.

Vyměřte místa pro vyvrtání otvorů

4, Vyvrtání otvorů pro uchycení sprchové stěny

Pokud jste si jistí, že jste dodrželi všechny předešlé kroky, můžete začít s vrtáním – jen prosím pamatujte na nutnost vrtání bez příklepu. Aby vám vrták po obkladu neklouzal, je vhodné na místo vrtání nalepit kousek krepové lepicí pásky.

Použijte nový, ostrý vrták na kámen nebo obklady. Vyvrtaný otvor poté vysajte nebo vyfoukněte.

Použijte vhodné hmoždinky a s pomocí aku vrtačky nebo klasického šroubováku připevněte profil ke stěně.

Vyvrtání otvorů pro uchycení sprchové stěny

5, Připevnění profilu k podlaze a instalace skleněné stěny

Má-li vaše nová sprcha i podlahový profil, je třeba jej přichytit k podlaze, resp. k sprchové vaničce, a vzniklou spáru utěsnit sanitárním silikonem.

Boční stěnu pak do profilu nasunete tak, jak je uvedeno v návodu. Vzhledem k rozměrům a hmotnosti skla je vhodné tento krok provádět ve dvou lidech.

Při montáži skla dávejte pozor, abyste jej nesunuli po zemi. Mohlo by prasknout nebo byste mohli poškrábat dlažbu na podlaze. Ochrannou fólii se ze skla sundejte až po skončení veškerých prací!

Připevnění profilu k podlaze a instalace skleněné stěny

6, Utažení kování

Po vyrovnání skla je možné tabuli ke kování pevně přitáhnout. Pokud použijete aku šroubovák, zapněte jej pouze na nejslabší stupeň a dejte pozor na krouticí moment. Pro práci s větším citem použijte pro utahování klasický ruční šroubovák.

Utažení kování

7, Nasazení dveří

Při montáži sprchových dveří postupujte stejně jako u boční stěny. Dveře se většinou zavěšují nebo přichycují šrouby, vždy postupujte podle přiloženého návodu. Nezapomeňte na těsnicí lištu, která přijde na spodní hranu skla.

Důležité: Závěsy sprchové stěny většinou mají velmi malý prostor pro nastavení výšky. Dveře se v žádném případě nesmí dotýkat podlahy, i lehce vyvýšená hrana dlaždice by mohla způsobit jejich rozbití.

Nasazení dveří

8, Montáž madla dveří

Nakonec na dveře přišroubujte úchytku a zarážky (pokud jsou součástí balení). Tento krok je třeba udělat s pomocí klasického šroubováku – při dotahování tak budete mít větší cit a nepoškodíte jemný závit na šroubech nebo sklo v okolí otvoru pro upevnění madla.

Dávejte pozor na správné umístění těsnění a podložek, aby se sklo nepoškodilo o kování. I zde je potřeba postupovat přesně podle návodu.

Montáž madla dveří

9, Příprava spáry pro utěsnění silikonem

Než spáru mezi stěnou a profilem utěsníte, oblepte stěnu i profil krepovou lepicí páskou. Vymezíte si tak prostor pro spáru. V návodu ke sprchové stěně se dozvíte, kam je třeba silikon aplikovat.

Pozor: Na trhu jsou i sprchové stěny, u kterých se kvůli jejich speciálnímu těsnicímu systému může silikon použít jen z jedné strany – buď zvenčí, nebo zevnitř.

Příprava spáry pro utěsnění silikonem

10, Použití silikonu

Použijte opravdu kvalitní sanitární silikon. Snazší je aplikovat silikon zezdola nahoru.

Tip: Pracujete se silikonem poprvé? Vyzkoušejte si správný postup aplikace nejdříve na kousku prkna nebo kartónu ohnutého do pravého úhlu.

Po aplikaci silikonu povrch spoje zarovnejte hladítkem na spáry pod správným úhlem. Silikon nechte minimálně 24 hodin schnout, během této doby nesmí přijít do kontaktu s vodou.

Použití silikonu

11, Montáž stabilizační tyče

Pokud nemáte uzavřenou sprchovou zástěnu, namontujte nakonec mezi obklady a skleněnou stěnu sprchové zástěny teleskopickou stabilizační tyč. Upevní se v pravém úhlu ke stěně maximálně 15 až 20 cm od rohu skleněné stěny.

Teleskopické stabilizační tyče se na stěnu montují o 1–2 cm výš, než je úroveň sprchové stěny. Při instalaci nezapomeňte na gumové těsnění, jinak hrozí nebezpečí poškození nebo prasknutí skla.

Montáž stabilizační tyče

Jak si naplánovat novou sprchovou zástěnu

Sklo nebo plast, stěna nebo kabina?

Záleží na vašem vkusu. Sprchová stěna s odtokem na úrovni podlahy nabízí více prostoru než klasická sprchová kabina a dobře se do ní vstupuje i starším lidem. Vedle stabilních úchytek a snadnější montáže vytváří také příjemný dojem i v menších koupelnách – opticky je nezmenší.

Po sprchování je vhodné z podlahy setřít zbytky vody, aby se netvořily nevzhledné skvrny a vodní kámen. I úklid se díky jednoduchosti konstrukce a snadno přístupnému prostoru stává snazší než u sprchových boxů.

Pokud už v koupelně sprchovou vaničku máte, může být tím správným řešením klasická sprchová zástěna z tvrzeného bezpečnostního skla. Má jednodušší konstrukci a voda se díky ní dostane jen tam, kam má.

Zaměření a objednávka

O tvaru a velikosti vaší sprchové kabiny rozhoduje rozměr sprchové vaničky. Před nákupem je tedy důležité vaničku přesně změřit a stěnu naplánovat podle jejích rozměrů. Nová sprchová stěna bude přesně navazovat na vnější okraj sprchové vaničky.

Pokud máte odtok v úrovni podlahy, je situace snadnější, protože nejste omezovaní půdorysem vaničky. I tak je však třeba už při lepení obkladů rozhodnout, kde bude sprchová stěna umístěna. Nejčastěji se půdorys sprchy plánuje na velikost 90×90 cm.

Pozor při demontáži staré stěny

Při demontáži staré sprchové kabiny postupujte opatrně, abyste nepoškodili dlažbu na podlaze a obklady. Zapravení menších nedostatků je ještě snadné, pokud však bude nutné vyměnit více dlaždic, může být levnější obložit stěnu úplně znovu.

Starý silikon lze odstranit odstraňovačem silikonu a škrabkou, která je k tomu určená. Před montáží nové stěny by měl být povrch naprosto čistý a spáry neporušené a zapravené.


Všechny články