#vanoce

Od semínka po Štědrý večer – příběh vánočního stromečku

Vánoční stromek je nazdobený a září ve vašem obývacím pokoji, pozornost všech členů rodiny se upíná k němu. Odkud vlastně ale pochází? Jaký prožil příběh, než se dostal do tepla vašeho domova?

Největším exportérem vánočních stromků na světe je Dánsko. Velmi oblíbeným druhem, kterému se na dánských plantážích skvěle daří, je jedle kavkazská (Abies nordmanniana). Své jméno nese dle finského botanika Alexandra Nordmanna, který ji objevil.

V závislosti na velikosti stromku roste průměrný vánoční strom 8 až 12 let. Pojďte s námi putovat až na počátek – tam, kde je zaseto semínko vašeho krásného vánočního stromu.

Vše začíná malým semínkem

Na dánských plantážích se vedle vánočních stromků k prodeji pěstují také matečné stromy jedle kavkazské, ze kterých jsou získávána semínka. Trvá 25 let, než matečný strom dozraje a poskytne kvalitní semínka pro setbu. Semínka jsou poté usušena. V suchém stavu je možné je skladovat několik let.

Vše začíná malým semínkem
Vše začíná malým semínkem
Vše začíná malým semínkem
Vše začíná malým semínkem

Následuje klíčení semínka – vzniká tak malá, zelená sazenička. Rostlinky jsou pak vysázeny ve školkách, kde rostou další dva až tři roky. Po školce přichází na řadu přesazení na pole, kde stromky zůstávají dalších pět až osm let. Vzniká tak jedlový les.

Mladé rostliny jsou odolné proti chladným teplotám i suchu. Nesmí však být vystaveny příliš tuhým mrazům.

Klíčení semínka
Klíčení semínka

Fungující eko-systém

Přirozená fauna a flóra napomáhá chránit stromy proti škůdcům. Proto je na plantážích udržováno přirozené, ekologické prostředí. Na poli rostou luční květiny a různé rostliny, které tak vytváří ochrannou bariéru stromků. Brání lesní zvěři v okusování stromků.

Nedílnou součásti přirozeného procesu v přírodě je opylování, proto jsou na okraji jedlových lesů umístěny včelí úly a včeličky tak mohou vesele opylovat květiny a rostliny kolem.

Fungující eko-systém
Fungující eko-systém
Fungující eko-systém
Fungující eko-systém

Krásný vánoční strom

Stromky rostou přibližně osm let, v závislosti na požadované výšce. Po dosažení požadované výšky jsou stromečky připraveny ke sklizni. Nejprve jsou individuálně rozděleny dle kvality a ručně označovány.

Začátkem listopadu se začíná s kácením označených stromků. Jakmile stromky spadnou na zem, zůstávají několik dní ležet, než se zastaví růstový proces. Traktor je potom odveze do balírny, kde jsou spočítány a připraveny na další převoz do odborných center BAUHAUS. U nás jsou následně vybaleny a skladovány v chladných prostorech. Teď už jen čekají na to, až se dostanou k vám domů!

Krásný vánoční strom
Zabalené stromky

TIP: O stromeček je třeba se dobře starat i doma. Umístěte ho na chladnější místo. Vyhnout byste se měli prostorům, kam přímo svítí slunce, je silný průvan nebo je naopak příliš teplo. Strom by vám mohl velmi rychle uschnout.


Všechny články